Sowy, ptaki nie z tego świata (relacja) |
Sokias |
Sowy – ptaki nie z tego świata ( relacja )
III spotkanie w ramach Niezwykłego Wieczoru Świętojańskiego zostało poświęcone sowom – ptakom tajemniczym, rzadko spotykanym, o nocnym trybie życia ( na ogół ). Uczestnicy zebrali się późną porą, 18 czerwca 2016 r. w sali konferencyjnej hotelu Malachit, żeby wysłuchać wieczornych opowieści o sowach ( zdjęcie nr 1 ).
Przedstawił je znakomity ornitolog dr Romuald Mikusek, najlepszy w Polsce znawca sów, autor licznych opracowań naukowych i popularyzatorskich poświęconych tym
ptakom ( zdjęcie nr 2 )
Opowiedział o ich zwyczajach i przystosowaniu do nocnego trybu życia. Wyjaśniał dlaczego dobrze słyszą, widzą w ciemnościach na duże odległości i bezszelestnie się poruszają. Tłumaczył, jak polują będąc drapieżnikami i jak przechowują pożywienie. Rozszyfrował kilka zagadek związanych z ich wyglądem i zachowaniem. Na przykład: tarcza umieszczona wokół oczu to szlara, która podobnie jak talerz satelitarny, wzmacnia dźwięki docierające do uszu sowy. Natomiast ciągłe kręcenie głową zawdzięczają sowy elastycznej szyi z dużą ilością kręgów – mają wtedy większe pole widzenia. Ciekawostką związaną z rozpoznawaniem zwyczajów żywieniowych sów okazały się wypluwki ( zdjęcie nr 3).
Są to resztki niestrawionego pokarmu, które ptaki wypluwają 2 – 3 razy na dzień. Dzięki analizie tych resztek ( kości, pancerze chitynowe, sierść, pióra) leżącymi pod drzewami można rozpoznać, jaki był skład pożywienia drapieżników. Wśród dziesięciu gatunków sów gniazdujących w Polsce, kilka można spotkać w Karkonoszach. Mieszka tu sóweczka, najmniejsza sowa w Europie i puchacz, który jest największą sową Europy i świata. Można także usłyszeć włochatkę i puszczyka.
Uzupełnieniem prelekcji była projekcja filmu „Sowy Polski” ze zdjęciami Artura Tabora, którego nie zdążył dokończyć. Zrobiła to grupa jego przyjaciół –pasjonatów przyrody i spopularyzowała poprzez internet.
Podsumowaniem wieczoru był wspólny spacer czarnym szlakiem w kierunku Sowiej Doliny. Mimo że typ lasu i zapadający zmierzch sprzyjał przebywaniu i nawoływaniom się sów, nie udało się jednak żadnej usłyszeć. Ciekawe linki: strona z prezentacją http://sowy.eco.pl/ film "Sowy polski" z napisami w j.ang https://www.youtube.com/watch?v=UvGx0ZrZuWo&feature=youtu.be Rytm Lasu - M.Martin https://www.youtube.com/watch?v=ZFuvSD5vam4&feature=youtu.be Zdjęcia sów na Fb z komentarzem http://www.arturtabor.pl/sowy.htm Spis https://pl-pl.facebook.com/SowyPolski/posts/615067528557432 Głosy ptaków http://rmikusek.pl/#/LINKI
|